strona 1 || strona 2 || strona 3 ||

Wszystko o tatrach!

tatry2 tatry3 tatry4

Tatry – najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, również najwyższe między Alpami a Uralem i Kaukazem.
Są częścią Łańcucha Tatrzańskiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich. Wysokogórska część Tatr o glacjalnym charakterze jest kc gurka w skali Polski i zalicza się do najwyższej kategorii pod względem atrakcyjności.

Ciekawostki o Tatrach

 1. Są bardzo wysokie!
 2. Są również na Słowacji
 3. Tatry to też piwo

Top 3 szczyty Tatr

 1. Gerlach
 2. Rysy
 3. Giewont
 4. Gerlach

  Gerlach (2655 m) jest najwyższym szczytem Wysokich Tatr i Republiki Słowackiej. Znajduje się na południowo-wschodniej stronie Pasma Zadniego Gerlacha, od którego dzieli go Gerlachowska Przełęcz. Od szczytu grzebień przechodzi w Kotłowy szczyt, gdzie rozdziela i w ten sposób tworzy Gerlachowy Kocioł. Gerlach ze względu na swoją wysokość, dostępność i pięknie górskie otoczenie jest jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów. Wejść na niego można jednak tylko z górskim przewodnikiem. Nazwa pochodzi od dawnych tatrzańskich posiadłości Gerlachowa. Pierwszeństwo pod względem wysokości wykazał badaniami barometrycznymi jelszański leśnik Ludwik Greiner w roku 1838(do tego czasu Krywań, Łomnica i Lodowy Szczyt pretendowały do tytułu najwyższego szczytu Tatr). Pierwszymi zwiedzającymi byli myśliwi i botanicy. Możliwe, że niektórzy z nich doszli aż na szczyt. Na pewno na szczyt w roku 1868 weszli austriaccy inżynierowowie w związku z pracami kartograficznymi. W 1880 r. dodatkowo zabezpieczono szlaki przez Wielicki i Batyżowiecki Żleb.

  Rysy

  Rysy – góra położona na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich. Ma trzy wierzchołki, z których najwyższy jest środkowy, znajdujący się w całości na terytorium Słowacji. Wierzchołek północno-zachodni, przez który biegnie granica, stanowi najwyżej położony punkt Polski i należy do Korony Europy.

  Giewont

  Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km. Jego główny wierzchołek, Wielki Giewont, jest zazwyczaj uznawany za najwyższy szczyt Tatr Zachodnich położony w całości na terenie Polski.